Razvoj bebe ovisi o genima, ali i o raznovrsnim iskustvima te okruženju u kojem odrasta. Razvoj je najintenzivniji u prvoj godini života i odvija se određenim redosljedom, a da bi tekao kvalitetno potrebna je podrška roditelja koji će bebi omogućiti pravilna iskustva kretanja i mnoštvo senzornih aktivnosti.
Pozivamo vas na 4 radionice o senzomotoričkom razvoju beba od rođenja do prohodavanja koje smo kreirali prema tipičnim prekretnicama u razvoju, a otprilke ih možemo svrstati po tromjesečjima. Važno je napomenuti da se razvoj događa otprilike linearno, no ne istim tempom, stoga razvojne prekretnice možemo očekivati u periodu +/- mjesec-dva od prosječno očekivane. Razvoj ne procijenjujemo prema brzini nego prema kvaliteti, odnosno promatramo napredak djeteta ponaosob, a ne u usporedbi s drugim djetetom.
Svaki period bebinog razvoja je specifičan s obzirom na razvoj privrženosti – prve korake odvajanja, prilagodbu na okoliš – osamostaljivanje u igri i istraživanju, motorički razvoj, osjetilni razvoj, jezično-govorni razvoj, kognitivni, socijalni razvoj, te u skladu s time nudimo prikladne i poticajne igre, aktivnosti i iskustva.
Premda je okosnica ovih radionica senzomotorički razvoj, sve dimenzije razvoja bebe su međusobno povezane i odvijaju se isprepleteno. Na radionicama ćemo se dotaknuti svih važnih aspekata cjelovitog dječjeg razvoja, s naglaskom na važnost pravilnog motoričkog razvoja i dostatnog senzoričkog poticanja od rođenja do bebinog samostalnog prohodavanja.
Pridružite nam se na jednoj, dvije, tri ili sve četiri radionice, ovisno o starosti vaše bebe.
– svaka radionica može se pohađati zasebno
– cijena pojedinačne radionice je 33 eura (250kn)
– cijena cijelog ciklusa od 4 radionice je 106 eura (800kn) – 20% popusta
U SLUČAJU nemogućnosti sudjelovanja na pojedinoj radionici u živo, moguće je pristupanje radionici VIDEO LINKOM mjesec dana od održavanja željene radionice.
Voditeljica radionica je Jasna Donadić, bacc.physioth. s dugogodišnjim iskustvom rada u Klaićevoj bolnici te privatnoj poliklinici, autorica mnogih edukacija za nove roditelje: baby handling, masaža beba, pravilan motorički razvoj djece u prvoj godini i drugih. Jasna je završila edukaciju baby signs i mnoge druge u nastojanju da što cjelovitije pristupi roditeljima i bebama u njihovim prvim zajedničkim mjesecima.
OPIS RADIONICA:
SENZOMOTORIČKI RAZVOJ BEBA 0-3 mj. (prvo tromjesečje bebinog života, tzv. četvrto tromjesečje – prilagodba)
U prva tri mjeseca života bebi prvenstveno treba omogućiti kvalitetnu prilagodbu na nove uvjete, pomoći joj dok upoznaje sebe, svijet oko sebe i razvija sposobnost komuniciranja svojih potreba.
Ovo je period intenzivnih promjena i emocija u životu bebe i roditelja, a najvažniji rezultat je povezivanje i upoznavanje kroz osjećaj sigurnosti. Upravo on je temelj svih budućih istraživanja i bebinog napretka. U prvim danima i mjesecima sve je nepoznanica i može nam se činiti teško zaključivati što je bebi potrebno te trebamo li joj i što dodatno ponuditi? Na radionici govorimo o razvoju bebinog mozga, osjetila i motorike te će se roditelji i (budući roditelji) upoznati s:
– refleksima kod bebe
– povezivanjem, privrženosti, komunikaciji
– motoričkim razvojem u prva tri mjeseca (kako ga pratiti i poticati)
– što može ometati razvoj i koje položaje treba izbjegavati
– senzornim iskustvima koja su potrebna u ovoj dobi za senzorički (osjetilni) razvoj bebe
– dobit će konkretne primjere razvojnih vježbi, aktivnosti i igre koje mogu provoditi sa svojom bebom kod kuće
Prijavi se putem prijavnice:
SENZOMOTORIČKI RAZVOJ BEBA 3 – 6 mj. (okretanje na trbuh, prve igre i važnost iskustava za senzorički i kognitivni razvoj)
Nakon što se beba priviknula na nove uvjete i obitelj, u periodu koji se po prilici poklapa s drugim tromjesečjem, beba počinje intenzivnije komunicirati, istraživati svoje tijelo, okolinu, predmete i učiti nove motoričke vještine. Na radionici će roditelji dobiti detaljne informacije o očekivanom motoričkom razvoju u razdoblju prve prekretnice krupnog motoričkog razvoja – okretanja na trbuh (podjela na tromjesečja je okvirna), pravilnom postupanju s bebom odnosno greškama koje je poželjno izbjeći u ovom periodu, osobito ako beba počinje jesti krutu hranu pa postoji potreba posjedanja. Također će naučiti
– kako pomoći bebi da kvalitetno nauči okretanja s leđa na trbuh i obrnuto
– o razvoju hvatova (fina motorika šake) i koordinaciji oko – ruka
– o razumjevanju uzročno – posljedične veze (kognitivni razvoj)
– kojim igrama stimulirati sva bebina osjetila u ovom razdoblju
– dobit će konkretne primjere razvojnih vježbi, aktivnosti i igre koje mogu provoditi sa svojom bebom kod kuće
Prijavi se putem prijavnice:
SENZOMOTORIČKI RAZVOJ BEBA 6 -9 mj. (važnost puzanja i samostalnog posjedanja, istraživanje kao poticaj)
Beba je sve aktivnija i potreban joj je prostor za kretanje i igru. U ovom razdoblju beba će početi učiti i / ili naučiti vještinu sjedenja i puzanja. Neke bebe propužu ranije, neke kasnije, a osobito je važno da beba nauči samostalno posjedanje koje je povezano s položajem na boku odnosno četveronožnim položajem. Stoga je u ovom periodu najvažnije da beba boravi na podu uz odgovarajuće zanimljive poticaje u skladu s njenim interesima i mogućnostima te da je ne požurujemo i ne posjedamo prije vremena. Na radionici će roditelji dobiti informacije:
– kojim vježbama bebe jačaju mišiće potrebne za samostalno sjedenje i puzanje
– zašto je puzanje važno
– zašto je samostalno posjedanje važno
– kako poticati razvoj fine motorike
– kako komunicirati s bebom koristeći znakovni jezik
– koje senzorne aktivnosti i igre potiću razvoj u ovom razdoblju
– dobit će konkretne primjere razvojnih vježbi, aktivnosti i igre koje mogu provoditi sa svojom bebom kod kuće
Prijavi se putem prijavnice:
SENZOMOTORIČKI RAZVOJ BEBA OD 9 mj. DO PROHODAVANJA tj. do 18 mj. (puzanje, sjedenje, ustajanje u stojeći položaj, prvi samostalni koraci)
U ovom razdoblju bebe savladaju vještinu stabilnog sjedenja, istražuju prostor sigurno puzeći, a većina se počinje samostalno podizati u stojeći položaj i vježba hodanje. Nestrpljivost obitelji i / ili odgojitelja je velika, no važno je i dalje strpljivo omogućiti bebi da sljedeći korak učini kada je za to sama spremna. Neke bebe pužu kratko, neke pužu mjesecima. Neke bebe dugo hodaju pridržavajući se uz namještaj, neke se prije odvaže krenuti bez oslonca. I jedno i drugo i treće je ok, sve dok beba ima prilike isprobavati sama, razvijajući razvnotežu kao i obrambene reakcije (padanje). Uživajte u njenim samostalnim uspjesima, vaša beba i vaša leđa bit će vam zahvalni! Na radionici će roditelji dobiti informacije:
– kako pratiti i poticati pravilno i samostalno prohodavanje i hodanje
– kojim aktivnostima poticati finu motoriku
– o razumijevanju stalnosti predmeta (kognitivni razvoj)
– o komunikaciji s bebom i znakovnom jeziku
– o senzornim aktivnostima i poticajnim igrama u ovom razdoblju
Prijavi se putem prijavnice:
Za sve ostale informacije obrati nam se na info@klubko.hr.
Biti roditelj zaslužuje podršku!
U Centru za roditelje Klubko sadržaje biramo tako da odgovaraju na potrebe roditelja i educiraju ih o djetetovim razvojnim potrebama jer je najljepše rasti i razvijati se u uzajamnom zadovoljstvu.Mnogo je savjeta koji nam se nude dok krećemo svojim putem, putem pokušaja i pogrešaka, upoznavanja i povezivanja. Nisu svi savjeti jednako učinkoviti za sve bebe niti za sve roditelje, nisu sve bebe jednake niti su svi roditelji. Od mnoštva informacija, preporučamo ti da odabireš one koji se slažu s tvojim unutarnjim glasom i osjećajem. Kombinacija informiranosti, intuicije i razvijanja vlastitog roditeljskog stila najbolja je za tvoju bebu.Kada informacije dobivene iz raznih priručnika, od stručnih osoba ili drugih roditelja uzimamo u skladu s našim potrebama i vrijednostima, stvaramo vlastiti jedinstven roditeljski stil, a samo takav je najbolji za nas i našu bebu.
Podršku možeš pokloniti!
Kupovinom radionica Moja beba ili poklon bona Centra za roditelje Klubko pružaš podršku roditeljima koje daruješ, kao i brojnim drugim roditeljima koji sudjeluju na našim besplatnim radionicama i pričaonicama uživo ili online u sklopu programa Klupko podrške. Program Klupko podrške nije sufinanciran i održava se isključivo zahvaljujući samofinanciranju naše udruge EMA.
Svoj poklon bon s personaliziranom porukom možeš naručiti na info@klubko.hr .
Termine održavanja ciklusa Moja beba pratite u Rasporedu programa i na našim društvenim mrežama. Dodatne informacije na info@klubko.hr