Zašto bebe plaču? Treba li nas bebin plač brinuti? Kako prepoznati bebine potrebe i znati odgovoriti na njih? Je li to uvijek moguće? Što kada ne uspijevamo? Zašto neke bebe plaču više, neke manje? Jesu li za sve “krivi” zubići ili grčevi?
Prve mjesece bebinog života obilježava intenzivan razvoj za koji često kažemo da predstavlja četvrto tromjesečje trudnoće. Zbog veličine i razvoja ljudskog mozga, naši mladunci dolaze na svijet prije nego su za to potpuno sazrijeli. Zato je i prva godina s bebom toliko intenzivna – to maleno biće u potpunosti ovisi o nama i našoj spretnosti da interpretiramo i odgovorimo na njezine potrebe. Nismo čarobnjaci i puno puta nećemo uspjeti, no ako ne odustanemo naše nastojanje bit će nagrađeno u obliku uspostavljanja odnosa sigurnosti i povjerenja.
U prvim mjesecima, kada se beba prilagođava životu izvan maternice i kada njeni organi niti osjetilni sustav nisu dovoljno razvijeni za sve s čime se susreće, beba nije jedina koja proživljava veliku prekretnicu u svom životu. Isto se događa s mamom i tatom. Oporavak nakon poroda, iscrpljenost, manjak sna i promjena svih životnih navika dodatni su izazovi koji utječu na našu mogućnost da prepoznajemo i odgovaramo na tuđe potrebe. Ovo razdoblje može biti izazovno za partnere. Važno je znati da nismo jedini koji to proživljavaju i korak po korak prihvatiti novu stvarnost, pronaći oslonac i olakšati sebi i bebi prve zajedničke mjesece.
Ako te u prvim mjesecima muči bebin plač i imaš osjećaj da ga ne uspijevaš smiriti, da beba nije zadovoljna i više nemaš ideja kako joj pomoći, pridruži nam se na radionici “Uzroci bebinog plača i kako ga smiriti” Happiest baby edukatorice Ive Brčić koja će te upoznati s metodama dr. Harvey Karpa koje su uspješno smirile mnoge bebe i roditelje.
Radionica će se održati ONLINE u utorak 9.5.2023. u 11h.
Svi sudionici dobit će pristup snimci radionice na mjesec dana.
Prijavi se putem prijavnice:
Saznaj više o metodi dr. Harvey Karpa, saznaj više o svojoj bebi, njenim i svojim potrebama u prvim tjednima i mjesecima.
Da li ste se ikada zapitali zašto su u rodilištima sve bebe povijene? Zašto tamo mirno spavaju, a kad dođu kući sve se to promijeni? Povijanje je u prvim danima života mnogim bebama važno za osjećaj sigurnosti te posljedično smirivanje plača, ali i za uspješnije dojenje i bolje spavanje. “Zamatanje dr. Karpa je vrlo moćni alat koji instantno može zaustaviti bebin plač! Osobe koje obučavam da pomažu majkama kažu da smiruje bebe brže nego bilo što drugo.”, Lynn Sullivan, direktorica Patronažne službe za novorođenčad u Bolnici UCLA, Santa Monica, SAD. Bebe ne trebaju samo hranu, od prvog dana imaju snažne emocionalne potrebe. Sigurnost je jedna od temeljnih potreba čije razumijevanje mijenja naš pogled na bebin plač, teškoće sa spavanjem ili hranjenjem.
Cilj radionice: Osim pravilnog izvođenja povijanja, ljuljuškanja, nošenja (koje položaje bebe vole i koji ih smiruju) i korištenja bijelog šuma, voditeljica će s roditeljima proći kroz uzroke bebinog plača, bebine potrebe, prepoznavanje umora i/ili prestimuliranosti kod bebe, zašto je nošenje važno za bebin razvoj, možemo li razmaziti bebu, zašto je dojenje na zahtjev učinkovitije od krutih rasporeda, što kada bebu hranimo na bočicu, kako da se mame i tate opuste i postanu podrška jedno drugome, što ako se pojavi baby blues.
Voditeljica radionice je Iva Brčić, mag.soc/phil., trenerica terapijskih tehnika, The Happiest Baby edukatorica. Kroz svoj rad pomaže roditeljima u prvoj godini s bebom kao i u odgoju, provodi programe prevencije međuvršnjačkog nasilja, utjecaja medija na djecu i mlade. Vodi udrugu Najsretnija beba Hrvatska. Kao stručna suradnica piše za portale namijenjene roditeljima, medijskapismenost, te u časopisu Mama&Beba. Surađuje s vrtićima, školama i fakultetima. Piše i Kids friendly osvrte o filmovima za djecu.
Cijena radionice je 250kn (33 eura).
Prijavi se putem prijavnice:
Za sve ostale informacije obrati nam se na info@klubko.hr.
Radionica Uzroci bebinog plača i kako ga smiriti je dio ciklusa radionica MOJA BEBA koji nekoliko puta godišnje održava Centar za roditelje Klubko. U sklopu ciklusa održavaju se još i radionice Baby handling, Masaža beba, Poticanje senzomotoričkog razvoja, Razvojne igre i Spavanje bez suza. Više o ostalim radionicama i pogodnostima plaćanja možete naći na poveznici:
MOJA BEBA – ciklus edukativno-praktičnih radionica
U Centru za roditelje Klubko sadržaje biramo tako da odgovaraju na potrebe roditelja i educiraju ih o djetetovim razvojnim potrebama jer je najljepše rasti i razvijati se u uzajamnom zadovoljstvu.
Mnogo je savjeta koji nam se nude dok krećemo svojim putem, putem pokušaja i pogrešaka, upoznavanja i povezivanja. Nisu svi savjeti jednako učinkoviti za sve bebe niti za sve roditelje, nisu sve bebe jednake niti su svi roditelji. Od mnoštva informacija, preporučamo ti da odabireš one koji se slažu s tvojim unutarnjim glasom i osjećajem. Kombinacija informiranosti, intuicije i razvijanja vlastitog roditeljskog stila najbolja je za tvoju bebu.
Kada informacije dobivene iz raznih priručnika, od stručnih osoba ili drugih roditelja uzimamo u skladu s našim potrebama i vrijednostima, stvaramo vlastiti jedinstven roditeljski stil, a samo takav je najbolji za nas i našu bebu.
Kupovinom radionica Moja beba ili poklon bona Centra za roditelje Klubko pružaš podršku roditeljima koje daruješ, kao i brojnim drugim roditeljima koji sudjeluju na našim besplatnim radionicama i pričaonicama uživo ili online u sklopu programa Klupko podrške. Program Klupko podrške nije sufinanciran i održava se isključivo zahvaljujući samofinanciranju naše udruge EMA.
Svoj poklon bon s personaliziranom porukom možeš naručiti na info@klubko.hr .