Znanje o dječjem razvoju omogućuje nam da kao roditelji i/ili stručnjaci primjerenije reagiramo na djetetova ponašanja i prilagodimo komunikaciju, te steknemo uvid u djetetove stvarne potrebe i mogućnosti u skladu s emocionalnim, motoričkim i senzoričkim razvojem, koji su međusobno povezani. Senzorički razvoj jedna je od važnih dimenzija razvoja koja utječe na motorički razvoj, te socioemocionalni razvoj i ponašanje djeteta. Saznajte kako su razvoj, osjetila, emocije i ponašanje usko povezani.
Svako dijete u svom razvoju prolazi proces senzorne integracije. Ona se uglavnom odvija spontano kroz vrijeme, započinje još u trbuhu a traje čitavog života. To je proces u kojem osjetilni podražaji iz naše okoline putem naših osjetila i živaca šalju informacije mozgu, što nam omogućuje da na njih odgovorimo primjerenom reakcijom i akcijom. Taj se proces odvija svakodnevno kroz sve naše aktivnosti
Osjetila ne djeluju zasebno već se svi senzorni podražaji zajedno obrađuju u mozgu i omogućuju nam funkcioniranje u našoj okolini. Način na koji se ti podražji u mozgu obrađuju, ovisi o tome kako ćemo se ponašati, učiti, razvijati različite vještine pa tako i one akadamske poput čitanja i pisanja.
Ukoliko nemamo problem sa senzornom integracijom, taj proces je za nas neopažen. Za dijete ili odraslu osobu s poremećajem senzorne integracije svakodnevne situacije su izvor brojnih frustracija. Primjerice, okus nekog jela može tjerati na povraćanje pa mogu biti izraženi problemi s hranjenjem, može biti izražena gadljivost na dodir nekih “ljigavih” predmeta, određena odjeća ga može smetati do “boli”, a tako može biti i s određenim bojama, svjetlosti ili zvukovima. Neka djeca će poremećaj manifestirati kao hiperosjetljivost na podražaj i potrebu za smanjenom stimulacijom, dok će druga pokazivati hipoosjetljivost i tražiti jaču stimulaciju. Neka djeca će zaostajati u motoričkom razvoju i/ili izbjegavati sprave u parkovima i druge aktivnosti, itd.
Senzoričko sazrijevanje dešava se u periodu između treće i sedme godine djetetovog života, kada u pravilu završava i motorički razvoj djeteta.
O načinu na koji procesuira i tumači podražaje iz okoline ovisi djetetovo ponašanje i učenje, a o tome ovisi kako ga drugi percipiraju i tumače njegovo ponašanje. Neznanje i nerazumijevanje odraslih (roditelja, stručnjaka) o ovoj temi ponekad dovodi do pogoršanja u komunikaciji i odnosu s djetetom. Ako mozak ne prerađuje podražaje iz okoline na ispravan način, ne može niti upravljati ponašanjem na ispravan način, a to se može manifestirati neprimjerenim reakcijama i ponašanjima, a takvu djecu možemo često doživljavati kao “tešku”, “zahtjevnu”, “svojeglavu”.
Razumjevanje načina na koji senzorna integracija funkcionira može vam pomoći da razumijete ponašanje djeteta. Kroz radionicu naučite kako pojedino osjetilo funkconira, koje vještine dijete pomoću njega savladava te kako prepoznati ima li dijete poteškoće u senzornoj obradi informacija. Govorit ćemo o svih 7 osjetila: vestibularni sustav (zadužen za informacije o položaju i kretanju u prostoru, orijentaciju i ravnotežu, kontrolu mišićne napetosti), proprioceptivni sustav (informacije koje imamo o položaju i kretanju našeg tijela, dijelova tijela, zglobova i mišića..), taktilni sustav (dodir, pritisak, bol, temperatura, vibracija), vizualni (vid, motoričko planiranje), auditivni (sluh), olfaktorni (njuh) i gustatorni sustav (okus).
Voditeljica radionice je bacc.physioth. Iva Barić, stručnjakinja za rani razvoj i praktičarka rane intervencije, voditeljica NeuroArta, USC/WPS USC/WPS certificirana za provedbu Ayres terapije senzoričke integracije®, primjenu i interpretaciju testa senzoričke integracije i praksije, certificirana za provedbu MAES® pristupa u terapiji.
Iva je posljednjih nekoliko godina usmjerena na rad s djecom niže dobi, a edukacija “Stručna podrška u ranoj razvojnoj dobi“ zaokružila je njen profesionalni razvoj. Iva vodi brojne edukacije za roditelje i pomaže roditeljima neurorizične djece da uz stručno vođenje, podršku i tretmane savladaju razvojne izazove svog djeteta.Radionica je namijenjena roditeljima djece u dobi 3+ godina, kao i stručnjacima koji rade s djecom.
Radionica je primjerena za roditelje djece starije od 3 godine i stručnjake koji rade s djecom starijom od 3 godine.
Cijena radionice je 200kn.
Sudionici dobivaju potvrdu o sudjelovanju na radionici.
TERMIN ODRŽAVANJA provjeri u našem rasporedu programa!
Prijavu pošaljite na info@klubko.hr